September, 17-22, 2006. Alicante, Spain
"Towards the European Digital Library"

homepage : Papers

Technical Sessions

Session 1: Architectures I.
Monday 9:30 - 11:00 (Colegio Mayor). Sep.,18, 2006.

Chair: George Buchanan.

9:30 "OpenDLibG: Extending OpenDLib by exploiting a gLite Grid Infrastructure".
Leonardo Candela, Donatella Castelli, Pasquale Pagano, Manuele Simi.

10:00 "A Peer-to-Peer Architecture for Information Retrieval Across Digital Library Collections".
Ivana Podnar, Toan Lu, Martin Rajman, Fabius Klemm, Karl Aberer.

10:30 "Scalable Semantic Overlay Generation for P2P-Based Digital Libraries".
Christos Doulkeridis, Kjetil Norvag, Michalis Vazirgiannis.

Session 2: Preservation.
Monday 9:30 - 11:00 Salón de Actos (Aulario 2). Sep.,18, 2006.

Chair: Andreas Rauber.

9:30 "Reevaluating Access and Preservation through Secondary Repositories: Needs, Promises, and Challenges".
Dean Rehberger, Michael Fegan, Mark Kornbluh.

10:00 "Repository Replication Using NNTP and SMTP".
Joan Smith, Martin Klein, Michael Nelson.

10:30 "Genre Classification in Automated Ingest and Appraisal Metadata".
Yunhyong Kim, Seamus Ross.

Session 3: Retrieval.
Monday 9:30 - 11:00 D24 (Aulario 2). Sep.,18, 2006.

Chair: Maristella Agosti.

9:30 "The use of summaries in XML retrieval".
Zoltan Szlavik, Anastasios Tombros, Mounia Lalmas.

10:00 "An Enhanced Search Interface for Information Discovery from Digital Libraries".
Georgia Koutrika, Alkis Simitsis.

10:30 "The TIP/Greenstone Bridge: A Service for Mobile Location-based Access to Digital Libraries".
Annika Hinze, Xin Gao, David Bainbridge.

Session 4: Architectures II.
Monday 15:00 - 16:30 Salón de Actos (Aulario 2). Sep.,18, 2006.

Chair: Donatella Castelli.

15:00 "Towards Next Generation CiteSeer: A Flexible Architecture for Digital Library Deploymen".
Isaac G. Councill, C. Lee Giles, Ernesto Di Iorio, Marco Gori, Marco Maggini, Augusto Pucci.

15:30 "Digital Object Prototypes: An Effective Realization of Digital Object Types".
Kostas Saidis, George Pyrounakis, Mara Nikolaidou, Alex Delis.

16:00 "Design, Implementation, and Evaluation of a Wizard Tool for Setting Up Component-Based Digital Libraries".
Rodrygo L. T. Santos, Pablo A. Roberto, Marcos André Gonçalves, Alberto H. F. Laender.

Session 5: Applications.
Monday 15:00 - 16:30 (Colegio Mayor). Sep.,18, 2006.

Chair: Josè Borbinha.

15:00 "Design of a Digital Library for Early 20th Century Medico-legal Documents".
George R. Thoma, Song Mao, Dharitri Misra, John Rees.

15:30 "Expanding a Humanities Digital Library: Musical References in Cervantes' Works".
Manas Singh, Richard Furuta, Eduardo Urbina, Neal Audenaert, Jie Deng, Carlos Monroy.

16:00 "Building Digital Libraries for Scientific Data: An exploratory study of data practices in habitat ecology".
Christine Borgman, Jillian Wallis, Noel Enyedy.

Session 6: Methodology.
Monday 17:00 - 18:30 (Colegio Mayor). Sep.,18, 2006.

Chair: Nicolas Spyratos.

17:00 "Designing digital library resources for users in sparse, unbounded social networks".
Richard Butterworth.

17:30 "Design and Selection Criteria for a National Web Archive".
Daniel Gomes, Sérgio Freitas, Mário Silva

18:00 "What is a Successful Digital Library?".
Rao Shen, Naga Srinivas Vemuri, Weiguo Fan, Edward A. Fox

Session 7: Metadata.
Tuesday 9:00 - 10:30 (Colegio Mayor). Sep.,19, 2006.

Chair: Sarantos Kapidakis.

9:00 "Evaluation of metadata standards in the context of digital audio-visual libraries".
Robbie De Sutter, Stijn Notebaert, Rik Van de Walle.

9:30 "On The Problem Of Identifying The Quality Of Geographic Metadata".
Rafael Tolosana-Calasanz, José A. Álvarez-Robles, Javier Lacasta, Javier Nogueras-Iso, Pedro R. Muro-Medrano, F. Javier Zarazaga-Soria.

10:00 "Quality control of metadata: a case with UNIMARC".
Hugo Manguinhas, José Borbinha.

Session 8: Evaluation.
Tuesday 9:00 - 10:30 Salón de Actos (Aulario 2). Sep.,19, 2006.

Chair: Ingeborg Solvberg.

9:00 "Large-scale impact of digital library services: findings from a major evaluation of SCRAN".
Gobinda Chowdhury, David McMenemy, Alan Poulter.

9:30 "A Logging Scheme for Comparative Digital Library Evaluation".
Claus-Peter Klas, Hanne Albrechtsen, Norbert Fuhr, Preben Hansen, Elin Jacob, Laszlo Kovacs, Sascha Kriewel, Sarantos Kapidakis, Andras Micsik, Giannis Tsakonas, Christos Papatheodorou.

10:00 "Evaluation of Relevance and Knowledge Augmentation in Discussion Search".
Ingo Frommholz, Norbert Fuhr.

Session 9: User studies.
Tuesday 16:30 - 18:00 (Colegio Mayor). Sep.,19, 2006.

Chair: Carol Peters.

16:30 "Designing a User Interface for Interactive Retrieval of Structured Documents - Lessons Learned from the INEX Interactive Track".
Saadia Malik, Claus-Peter Klas, Norbert Fuhr, Birger Larsen, Anastasios Tombros.

17:00 "I Keep Collecting": College Students Build and Utilize Collections in Spite of Breakdowns".
Eunyee Koh, Andruid Kerne.

17:30 "An Exploratory Factor Analytic Approach to Understand Design Features for Academic Learning Environments".
Shu-Shing Lee, Yin-Leng Theng, Hoe-Lian Goh, Schubert Shou-Boon Foo.

Session 10: Modeling.
Tuesday 16:30 - 18:00 Salón de Actos (Aulario 2) Sep.,19, 2006.

Chair: Carlo Meghini.

16:30 "Representing Contextualized Information in the NSDL"
Carl Lagoze, Dean Krafft, Tim Cornwell, Dean Eckstrom, Susan Jesuroga, Chris Wilper.

17:00 "Towards a digital library for language learning".
Shaoqun Wu, Ian H. Witten.

17:30 "Beyond Digital Incunabula: Modeling the Next Generation of Digital Libraries".
Gregory Crane, David Bamman, Lisa Cerrato, Alison Jones, David Mimno, Adrian Packel, David Sculley, Gabriel Weaver.

Session 11: Audiovisual content.
Wednesday 9:30 - 11:00 (Colegio Mayor). Sep.,20, 2006.

Chair: Jane Hunter.

9:30 "Managing and Querying Video by Semantics in Digital Library".
Yu Wang, Chunxiao Xing, Lizhu Zhou.

10:00 "Using MILOS to build a Multimedia Digital Library Application: The PhotoBook experience".
Giuseppe Amato, Paolo Bolettieri, Franca Debole, Fabrizio Falchi, Fausto Rabitti, Pasquale Savino.

10:30 "An Exploration of Space-Time Constraints on Contextual Information in Image-based Testing Interfaces".
Unmil Karadkar, Marlo Nordt, Richard Furuta, Cody Lee, Christopher Quick.

Session 12: Language Technologies.
Wednesday 9:30 - 11:00 Salón de Actos (Aulario 2) Sep.,20, 2006.

Chair: Dagobert Soergel.

9:30 "Incorporating Cross-Document Relationships between Sentences for Single Document Summarizations".
Xiaojun Wan, Jianwu Yang.

10:00 "Effective Content Tracking for Digital Rights Management in Digital Libraries".
Jen-Hao Hsiao, Cheng-Hung Li, Chih-Yi Chiu, Jenq-Haur Wang, Chu-Song Chen, Lee-Feng Chien.

10:30 "Semantic Web Techniques for Multiple Views on Heterogeneous Collections".
Marjolein van Gendt, Antoine Isaac, Lourens van der Meij, Stefan Schlobach.


Copyright ECDL - Design by JASBAT